dosya biçimi desteklenmiyor ne demek

dosya biçimi desteklenmiyor ne demek?

son günlerde bu sorun özellikle mobil cihazlarda whatsapp uygulamasının sunucularından kaynaklı hata vermesi ile gündeme geldi.

Öncelikle bu hususta açıklanması gereken konu dosya biçimi. Her dosyanın o dosyayı yorumlayabilecek diğer bir deyişle çalıştırabilecek bir programa ihtiyacı vardır. Örneğin bir fotoğrafın dosya biçimi jpg, png vb. formatlarda olabilir. Bu formatları yorumlayacak bir programınız yoksa resimleri görüntüleyemezsiniz.

Hemen her programı kodlayan şirket veya programcı program dosyaları için çoğu zaman kendine özgü bir dosya uzantısı yada biçimi kullanır. O uzantıya sahip dosyalar sadece ilgili programlar tarafından yorumlanıp kullanılabilir. Örneğin psd formatı için photoshop programı gerekir. psd formatını direk üzerine tıklayarak açmaya çalışırsanız dosya biçimi desteklenmiyor uyarısı alırsınız.

Bu sadece yüklü olmayan programlar için değil, hatalı programlar içinde sorundur. zaman zaman karşılaştığınız bu hatanın sebebi de o an programın yanıt vermemesi, hatalı olmasıdır.