Nedir?1 Yorum

külliye ne demek?

Külliye nedir, külliye ne demek, külliye anlamı, külliye hakkında bilgi bulunduran paylaşım platformu..

Külliye nedir?

Külliye, cami ile birlikte medrese, imaret, türbe, kütüphane, hamam, aşocağı, (da-rüşşifa) kervansaray, çarşı, mektep, hastane, tekke, zaviye binalarından oluşan yapılar topluluğu.

İslam toplumunun oluşumunda şehirlerde semt hayatı külliyeler çevresindeki mimari yapıda yoğunlaşıyordu. Külliye, İslam toplumunun vakıf hukuku sistemi ve hayrat kavramını geliştirmesiyle ortaya çıktı. Merkezindeki inşa camidir. cami asgari cuma namazlarındaki zorunlu toplanma yeri olması yanına bir forum ve ilim, tören ve görüşme merkeziydi. Külliye bu merkezi tamamlayan yapılardan oluşur.

Abbasilerden beri İslam mimarisi gelişmiş ve Anadolu’da Türk İslam sanatı külliyeleri ortaya çıkmıştır. Bu tarzın en manâlı temsilcisi Osmanlı mimarisi ve Mimar Sinan’dır.

Örneğin İstanbul’daki külliyeler şöyledir: Atik Ali Paşa Külliyesi (Çemberlitaş), Eyüp Sultan Külliyesi, Fatih Sultan Mehmet Külliyesi, Haseki Külliyesi, Kılıç Ali Paşa Külliyesi, Laleli Külliyesi, Mahmud Paşa Külliyesi, Mihrimah Sultan Külliyesi (Edirnekapı ve Üsküdar), Nuruosmaniye Külliyesi, Piyale Paşa Külliyesi (Kasımpaşa), Sinan Paşa Külliyesi (Beşiktaş), Yavuz Sultan Selim Külliyesi (Fener), Sultanahmet Külliyesi, Süleymaniye Külliyesi (Süleymaniye), Şehzade Külliyesi, Yeni Cami Külliyesi, Yeni Valide Külliyesi (Üsküdar), Zal Mahmut Paşa Külliyesi.

Külliye’nin sözlükteki anlamı ne demek?

Bir caminin çevresinde camiyle birlikte resmileşmiş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane gibi çeşitli yapıların hepsi.

Bu yazı üzerine 1 yorum

Yorum ekle