Nedir?Yorum yapılmamış

default thumbnail

Küspe nedir, küspe ne demek, küspe anlamı, küspe hakkında bilgi bulunduran paylaşım platformu..

Küspe nedir?

Yağı çıkarılan nebati tohumların arta kalan posasıdır. Kıymetli bir hayvan yemi, yakıt ve gübredir. Pamuk tohumlarının küspesi protein bakımından zengindir. Bilhassa sığır ve koyunları beslemede kullanılır. Küspe, balıkçılıktan, ufak ve büyükbaş hayvan yemine kadar geniş bir alanda kullanılan bitki artığıdır. Her ne kadar bazı alanlarda kullanımı yasaklansa da, balıkçı ve çiftçiler bu ucuz ürünü fazla sık kullanır. Yağı veya suyu çıkarılmış bitkinin kuru kalıntısı, posası. Genellikle hayvan yemi, gübre veya yakıt olarak kullanılır. Küspeler fazla miktarda selüloz taşıdıklarından sindirilmeleri zordur. böylece diğer maddelerle karıştırılarak hayvanlara yedirilmesi daha doğrudur.

Hayvancılıkta küspenin kullanımı

Çiftçilerin özellikle kışın, büyükbaş ve küçükbaş hayvan besisinde kullandığı, kötü kokulu olmasına rağmen ucuz maliyeti ile favori besin maddelerindendir. Hayvanların süt üretiminde fazla etkisi vardır lakin et kalitesini düşürür. Bu yüzden ileride kesilecek hayvanlara verilmesi içten bulunmaz.Küspenin en fazla kullanılan türü şeker pancarı küspesidir.

Bilhassa Trakya bölgesinde üreticiler tarafından şeker pancarı fabrikalara satıldıktan daha sonra geriye kalan küspe alınarak kışın hayvanlara verilmek üzere olabildiğince nemden uzaktan bir biçimde naylon brandalar ile kat kat sarılarak muhafaza edilir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte küspe sulu olarak değil kurutulmuş ve özel işlemlerden geçirilerek preslenmiş olarak satılmaktadır.Yeni mahsül paketlenmiş pancar küspesi yaklaşık 480-520 kg 70 TL’dir.

Balıkçılıkta küspe kullanımı

Yasak olmasına rağmen balıkçılar bir takım küspeleri avlanmada kullanırlar. İnsana kokusu çok fena gelse de balıklar bu tür bir yeme bayılırlar. Çoğunlukla tatlı su balıklarının avlanmasında kullanılmakta, preslenmiş olarak satılmaktadır.  KKGM’nin yayınladığı bir genelgeye tarafından balık avında küspe kullanımı yasaklanmıştır. Yazın suyun çekildiği bölgelerde kalan küspe parçacıkları büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar tarafından yenilmekte, bu esnada toprakta takılı kalan olta iğnelerini yutup farklı alanlara yönlendirilmiş zarara uğramaktadırlar.

Yakıt olarak küspe

Küspe hem yakıt olarakta kullanılır. Her türlü meyvenin artığı olduğu için özündeki enerji yüzünden yakıt olarata kullanılmaktadır. Yakıt olarak kullanılmasının bir diğer nedeni ise maliyetinin çok çok düşük olmasıdır.

Kanola’dan küspe

Son yıllarda yakıt ve yağ üretimi için sık sık ekilen kanola’dan da küspe yapılmaktadır. 1 dekar tarladan üretilen kanola miktarı ortalama 300 kg’dır. 1 kg kanoladanda ortalama 450 gram biyodisel üretilebilmektedir. Bu üretimden geriye doğru kalan 550 gramı küspe olarak değerlendirilir. Bu değerler dikkate alındığında, 1 dekar tarladan 135 kg (153,4 L) biyodisel ve 165 kg küspe elde edilmektedir.

Sözlükte “küspe” ne demek?

1. Hayvan yemi, yakacak ve gübre olarak kullanılan, yağı ya da suyu çıkarılmış her türlü yağlı tohum ve bitki artığı.
2. Özü dargın meyvelerin kalan bölümü.

Küspe kelimesinin ingilizcesi

n. oil cake, pulp
Köken: Farsça

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle