sorosçu ne demek

sorosçu ne demek?

bu kelimeyi daha net tanımlamak için öncelikle nerden geldiğine bakmakta fayda var. olabilidiğince basit bir dil ile konuyu izah etmeye çalışacağım. sorosçuluk diye tabir edilen bir çeşit yapılanma diyebileceğimiz bu yapının kökeni ünlü spekülatör George Soros’a dayanıyor. Oldukça hatırı sayılır bir servete sahip macar ve yahudi asıllı şahıs ve onun gibi düşünen bazı çevreler çeşitli ülkelerde farklı derneklere yardım yaparak destek topluyorlar. Bu desteği verenlerin de sorosçu olduğu iddia ediliyor.

Buraya kadar her şey güzel ve normal gibi görünse de insanın aklına o zaman neden sorosçuluk kötü bir yafta sorusu geliyor. Buradaki ince nüans destek verilen yapılar, dernekler, her zaman toplum tarafından tamamen benimsenmemiş veya dışlanmış veya topluma zarar vereceği düşünülen kesimden seçilmesi.

Buradan şu sonuç çıkartılıyor. Sorosçuluğun amacı toplum içerisinde toplumun yapısını zedeleyecek grupları, yapıları destekleyerek o topluma zarar vermek. sorosçu yaftası yapıştırılan çevrelerin itirazının nedeni de sanırım bu.